Amennyiben az Ön által használt programmal teljesíteni szeretné a NAV On-Line számla adatszolgáltatási kötelezettséget, akkor az alábbi beállítási és adatrögzítési lépéseket szükséges megtennie.
Elsőként Önnek regisztrálnia kell a NAV On-Line rendszerébe. Ehhez rendelkeznie kell Ügyfélkapuval is. Azt javasoljuk, hogy a teszt rendszeren is regisztráljon be, ugyanis az esetleges programmódosítások utáni állapotot ezen keresztül lehet kockázat mentesen kipróbálni. A teszt rendszerbe a https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/regisztracio/, az éles rendszerbe pedig a https://onlineszamla.nav.gov.hu/regisztracio/ címen lehet regisztrálni. Amennyiben több vállalkozásnak is tulajdonosa, akkor minden cégét külön be kell regisztrálnia, és belépéskor majd választhat, melyik cég adatait szeretné kezelni. Az elsődleges regisztrációhoz nyomja meg a gombot. FIGYELEM! Ez a felhasználó NEM ALKALMAS a NAVON alkalmazás használatához, ahhoz az úgynevezett technikai felhasználót (lásd lentebb) kell létrehozni.
Ha szükséges, akkor létrehozhat úgynevezett másodlagos felhasználókat, akiknek még jogosultságuk van a NAV On-Line számla oldalát használni. Amennyiben létrehozta az elsődleges felhasználót, jelentkezzen a megadott névvel és jelszóval. Ezután a Felhasználók menüpontban létrehozhat új felhasználót az gombbal, ahol a
gombot kell választania. FIGYELEM! Ez a felhasználó SEM ALKALMAS a NAVON alkalmazás használatához, ahhoz az úgynevezett technikai felhasználót (lásd lentebb) kell létrehozni.
Ahhoz, hogy a számla beküldése a NAV On-Line számlá rendszerébe teljesíthető legyen, létre kell hoznia legalább egy, úgynevezett technikai felhasználót. Lépjen be az elsődleges felhasználói nevével és jelszavával, majd Felhasználók menüpontban létrehozhat új felhasználót a gombbal, ahol a
gombot kell választania. Itt először is adjon meg jelszót, amelyet ehhez a felhasználóhoz rendel. Ennek megtörténte után a NAV szerver létrehoz egy véletlenszerű karakterekből álló felhasználó nevet. Ezen az oldalon meg kell még nyomnia a
gombot is, ahol az XML tartalom létrehozásához és kódolásához szükséges kulcsokat hozza létre a NAV szerver.
Ha minden sikerült, akkor rátérhet a 2-ik lépésre, hogy az itt létrehozott adatokat bejegyezze a saját cég adatai közé, honnan a NAVON alkalmazás már ki tudja olvasni.
FIGYELEM!! A TECHNIKAI FELHASZNÁLÓ ADATAIT SOHA NE VÁLTOZTASSA MEG A FEJLESZTŐKKEL VALÓ EGYEZTETÉS NÉLKÜL, MERT AMENNYIBEN EZEK MEGVÁLTOZNAK, AKKOR EGYETLEN SZÁMLA SEM LESZ ADDIG FELADHATÓ, AMÍG AZ ÚJ ADATOKAT A SAJÁT CÉG ADATAI KÖZÖTT ÁT NEM VEZETTE!
A Digital Enterprise alkalmazásokban a Törzsadatok -> Beállítások -> Saját cég adatok menüpontban adhatja meg a NAVON alkalmazás számára kiolvashatóan az előbb ismertetett adatokat. Az egyéb adatok keretben adja meg a NAV szócskával kezdődő sorokban az értelemszerűen azonos elnevezéssel jelölt mezőkbe a NAV szervere által generált adatokat (illetve a technikai felhasználónak Ön által megadott jelszót). Javasoljuk, hogy ne begépeléssel töltse ki a mezők tartalmát, mert azok hossza és véletlenszerűen generált karakterei miatt nagy a tévedés lehetősége, hanem a NAV oldalon jelölje ki egérrel a megfelelő mezők tartalmát, majd CTRL-C vagy jobb egérgomb másolás funkcióval másolja ki a vágólapra, majd a program megfelelő (ÜRES!) mezőjébe illessze be a CTRL-V vagy jobb egérgomb beillesztés funkcióval.
FIGYELEM!! A TECHNIKAI FELHASZNÁLÓ ADATAIT SOHA NE VÁLTOZTASSA MEG A FEJLESZTŐKKEL VALÓ EGYEZTETÉS NÉLKÜL, MERT AMENNYIBEN EZEK MEGVÁLTOZNAK, AKKOR EGYETLEN SZÁMLA SEM LESZ ADDIG FELADHATÓ, AMÍG AZ ÚJ ADATOKAT A NAV SZERVERÉRŐL A SAJÁT CÉG ADATAI KÖZÉ ÁT NEM VEZETTE!
Jelenleg az az ÁFA tartalom határ, amelyet ha elér a számla összege és az adatszolgáltatásra kötelezettség megvalósul, az 100 ezer Ft. Ez az érték a Digital Enterprise alkalmazásokban NAVOL_AFAHATAR paraméterben van beállítva. Amennyiben a későbbiekben ez a határ változik, akkor itt kell átállítania az új értékre. Amennyiben azt szeretné, hogy ezen előírástól függetlenül minden számlát be szeretne küldeni a NAV rendszerébe, akkor állítsa ezt a paramétert 0 (azaz nulla) értékre. Ezt az értéket 2020 július 1-től mindenképpen 0 -ra kell állítani.
Sajnos az új előírások miatt felülvizsgálnia szükséges azon partnereinek adatait, amelyek esetében előfordulhat, hogy a fent leírt ÁFA tartalom határnál magasabb összegű ÁFA-t tartalmazó számlát fog részükre kiállítani. Az alábbi adatokat célszerű felülvizsgálnia és ha szükséges módosítania.
Amennyiben vannak olyan partnerei, amelyek magánszemélyek, akkor ezt jeleznie kell, ugyanis ha ezt nem jelzi, de az adószáma üres, akkor a program adószám ellenőrzése helytelen adószámmal tér vissza és nem engedi kiállítani a számlát. A jelzést a Digital Enterprise alkalmazásokban a partner űrlapon a "Magánszemély?" jelölőnégyzet bekattintásával teheti meg, majd rögzítenie a Mentés gomb segítésével tudja. Ennek jelzése 2021 január 1-től már nem szükséges, mert innentől már a magánszemélyek számára kiállított számlát is be kell küldeni a NAV On_line rendszerbe.
Meg kell vizsgálnia, hogy a partnereinek meg van-e adva adószám, és ha igen, akkor az megfelel-e az adószám formátumának. digital Enterprise alkalmazások esetében ezt a program maga is képes ellenőrizni, ha bekapcsolja az adószám ellenőrzést a ADOSZAM_OFF paraméter 0 (nulla) értékre állításával. Ezenkívül a program lehetőséget ad arra, hogy helyes formátumú adószámot még leellenőriztesse a NAV szerverével, hogy az jelen pillanatban érvényes-e. Ezt úgy teheti meg, a partner űrlapon megnyomja az EU adószám melletti OK gombot. Érvénytelen vagy nem megfelelő formátumú adószám esetén a program nem engedi kiállítani a számlát. Ezt azért van így, ugyanis ha ezt megengedné, akkor a NAV rendszere úgysem fogadná be az ezen adószámmal rendelkező számlát, és egyébként is érvénytelenítenie kellene.
Célszerű ellenőriznie még a fent említett adószám ellenőrző segítségével azt is, hogy bár a partneréhez beírt adószám helyes és érvényes, de az ehhez tartozó NAV által nyilvántartott cég neve és címe megegyezik-e az Önnél nyilvántartott adatokkal. Amennyiben nem, akkor az adószám ellenőrző ablakban lehetősége van ezen adatok helyesbítésére az Ön nyilvántartásában. Amennyiben csak az az eltérés, hogy a cég nevét Ön rövidítve vagy nem végig nagybetűkkel írta, akkor azt nem szükséges javítania, de ha a cím adatokban eltérés mutatkozik, akkor azt célszerű megtennie. Leggyakoribb eltérés az, hogy a cím adatok nincsenek részletezve az Ön nyilvántartásában, mert még akkor rögzítette, amikor ez nem volt előírás. Ebben az esetben az adószám ellenőrző ablakban a piros gombjára kattintva gyorsan és egyszerűen helyesbítheti azokat.
A Számlarendelet [23/2014. (VI.30.) NGM rendelet 11. §] előírta, hogy a számlázó program használatát, valamint a használat megszűnését a NAV felé be kell jelenteni. Erre a célra a SZAMLAZO megnevezésű nyomtatvány szolgált. A Pénzügyminisztérium a vállalkozásokat terhelő adminisztrációs terhek csökkentésének szándékával azonban eltörölte a bejelentési kötelezettségét, amit a A Magyar Közlöny 2020. évi 295. számában, 2020. december 30-én kihirdetett 17/2020. (XII.30.) PM rendelet 3. §-a mond ki.
A 3. § 2021. január 4-től hatályon kívül helyezte a bejelentési kötelezettségét előíró jogszabályi rendelkezést (Számlarendelet 11. §).
Fontos!
A bejelentési kötelezettséget 2021. január 3-ig teljesíteni kell. Amennyiben ezen időpontig sor került a számlázó program használatának megkezdésére, vagy a használat befejezésére, akkor a bejelentést meg kell tenni. A NAV vélhetően a SZAMLAZO nyomtatványt nem szünteti meg. Ugyanis a bejelentési kötelezettség megszűnése nem visszamenőleges.
Ha a 2021. január 4-ét megelőzően keletkezett bejelentési kötelezettségét nem teljesítették, akkor ezt pótolni kell és amennyiben a 2021. január 4-e előtt használatba vették a számlázó programot, akkor is bejelentési kötelezettség keletkezett. Amennyiben a program használatát 2021. január 3-a után valamely időponttól megszüntették, akkor emiatt már nem kell bejelentést tenni.
Amennyiben szeretné, ha személyesen segítenénk fenti beállításokban, akkor írjon e-mailt az info@digenter.com vagy a scee@scee.hu email címre. A beállítás elvégézése Győr, Győrújbarát, Győrújfalu, Nyúl és Abda területére történő kiszálláskor 15 000 Ft. Távolabbi helyszíneken 100 Ft/Km kiszállási költséget is felszámítunk.